Rehabilitacja kolana po operacji Warszawa

Więzadło krzyżowe przednie, w skrócie ACL to struktura, które rozpoczyna się na wewnętrznej powierzchni bocznego kłykcia kości udowej. Biegnie ono skośnie do dołu i przyśrodkowo, kończąc się na polu międzykłykciowym przednim kości piszczelowej. Więzadło złożone jest z dwóch pęczyków – przednio-przyśrodkowego i tylno-bocznego. Na urazy najczęściej narażony jest ten pierwszy, bowiem to on odpowiada za zmianę ruchu toczenia na ślizg. Więzadło krzyżowe jest strukturą o długości 4cm i szerokości 1cm. Więzadło odżywia się poprzez tętnicę środkową kolana, a także tętnice dolne kolan. Składa się ono przede wszystkim z wody, kolagenu i elastyny. Odpowiednio w układzie 60%, 35% i 5%. Wewnątrz więzadła jest kilka struktur, które posiadają liczne receptory. Są to między innymi ciałka Paciniego, ciałka Golgiego, ciałka Ruffiniego i wolne zakończenia nerwowe. Obfituje one w receptory czucia głębokie, które odpowiadają przede wszystkim za stabilizacje stawu w przestrzeni i ochronę w sytuacjach narażenia bezpieczeństwa.

Rehabilitacja kolana po operacji Warszawa

Celem rehabilitacji po artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest przede wszystkim przywrócenie funkcji stawu kolanowego. Rozumie się ją jako odzyskanie pełnej ruchomości, koordynacji, siły mięśniowe i propriocepcji w jak najszybszym czasie. Program rehabilitacyjny ustalany jest indywidualnie, co związane jest ściśle jest poziomem aktywności pacjenta, czasem od urazu i techniką wykonania zabiegu. Dwie najpopularniejsze metody to przeszczep z więzadła właściwego rzepki i mięśnia półbłoniastego. Dobór ćwiczeń uzależniony jest od wielu elementów, między innymi od bólu i czasu, który upłynął od operacji.

Zrekonstruowane więzadło przechodzi szereg zmian, którego celem jest adaptacja do roli nowego więzadła. Proces ten trwa blisko 3 lata, a najbardziej intensywne zmiany zachodzą pomiędzy 6, a 12 tygodniem. Wówczas więzadło jest najmniej odporne na obciążenia mechaniczne, dlatego kluczowe jest unikanie pozycji, które rozciągają przeszczep. Kluczowe jest natomiast wykonywanie niewielkich, powtarzających się naprężeń, które stymulują tworzenie kolagenu i jednoczesne wzmacnianie więzadła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s