Czym jest podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która posiada bardzo szeroki zakres działań na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych podologią zajmują się lekarze, a w Niemczech osoby po specjalnych państwowych szkoleniach – nie są oni jednak nazywani lekarzami. Nazewnictwo przypisywane zawodowi jest odmienne w różnych krajach. Tym samym zajmować może się podolog, podiatra i chiropoda.

Z naukowego punktu widzenia, podologia to nauka zajmująca się badaniem kończyn dolnych – tkanek i narządów, z których zostały one zbudowane. Jej celem jest sprawdzenie zależności, które przypisywane są różnym dziedzinom nauki w celu określenia warunków, jakich wymagają poszczególne układy i narządu, do uzyskania najsprawniejszego funkcjonowania kończyn dolnych.

Podolog może Ci pomóc

Zaburzenia każdego z układów mogą powodować pojawienie się zmian na skórze kończyn dolnej. Wiedza o kończynach dolnych – min. anatomii, fizjologii i o zmianach patologicznych jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala prawidłowo dbać o kończyny. Właściwa profesjonalna pielęgnacja może być zapewniona tylko poprzez wyszkolenie dobrego podologa. Specjalista po dokonaniu dokładnej oceny stanu klinicznego kończyn dolnych, dobierze odpowiedni zestaw zabiegów i środków pielęgnacyjnych, aby zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne w obrębie stóp. Określenie podologia powstało od greckich słów: podo – stopa, logos – nauka. Reasumując podologia to nauka o stopach.

Podologia w Polsce – gigantyczny potencjał

Polska podologia jest dziedziną, która ciągle się rozwija. Nie jest jeszcze ukształtowana, szuka dopiero swojego miejsca, a jej zakres działań nie został uregulowany prawnie. Dzięki działaniu Polskiego Towarzystwa Podologicznego i innych szeregowych podologów, którzy działają w ramach organizacji, starania o ustanowienie tego zawodu przyniosły pierwszy skutek dopiero w styczniu 2015 roku. Zawód podologa został oficjalnie do listy zawodów pod nr 323014. Działalność podologiczna w Polskiej Klasyfikacji Działalności mieści się w zakresie podklasy PKD 86.90D jako „działalność paramedyczna”.

Kim jest podolog?

Podolog jest osobą, która zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp. Nie jest jednak lekarzem. Nie jest także osobą zajmującą się kosmetycznymi zabiegami pedicure, z czym nadal większość osób je utożsamia. Podolog jest osobą, która posiada dużą wiedzę na temat wszelkiego rodzaju patologii i schorzeń w obrębie kończyn dolnych, jak również bardzo duże umiejętności manualne, zdobywane całymi latami.

Podolog to specjalista, który zdiagnozuje chorobę w nierozpoznanym dla pacjenta stadium i zaleci mu wizytę u lekarza. Wykryte nieprawidłowości wymagają zazwyczaj dalszych działań i specjalistycznych badań, dlatego też podolog zaproponuje wykonanie dodatkowych badań pod kątem grzybic, infekcji bakteryjnych czy cukrzycy.

Podolog zajmuje się:kurzajkami

  • pękającymi piętami
  • zespołem stopy cukrzycowej
  • grzybicą skóry, paznokci
  • deformację stóp
  • nadpotliwością
  • odciskami, modzelami

Źródło: https://podolog-warszawa.pro/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s