Rehabilitacja po artroskopii kolana Warszawa

Artroskopia kolana to podstawowy zabieg wykonywany w znieczuleniu, którego zadaniem jest zobrazowanie sytuacji wewnątrz stawu. Urazy kolan są powszechnymi dolegliwościami u osób, które uprawiają sport. Najczęściej w przypadku urazu skrętnego dochodzi do przerwania ciągłości więzadeł bocznych – strzałkowego i piszczelowego, więzadeł krzyżowych, łąkotek, chrząstki i rzepki. Na skutek tych urazów w stawie pojawia się niestabilność, która uniemożliwia normalne funkcjonowania. W większości przypadków możliwe jest chodzenie i wykonywanie większości czynności, ale niemożliwe jest uprawianie sportu, gdyż grozi ono całkowitą degeneracją stawu. Kluczowym aspektem dojścia do pełnej sprawności po artroskopii kolana jest postępowanie przedoperacyjne, które powinno opierać się o uzyskanie pełnego wyprostu, który gwarantować będzie symetryczny zakres ruchu, uzyskanie maksymalnej możliwe siły mięśniowej, ćwiczenia propriocepcji, stretching mięśni kończyny dolnej i naukę prawidłowego chodu.

Okres po artroskopii

Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu obfitują w odpoczynek. Kluczowe jest postępowanie, zgodne z protokołem PRICE MM, które oznacza odciążenie, odpoczynek, lód, elewacje, ucisk, farmakoterapie i fizykoterapie. Kończyna powinna zostać odciążona przy użyciu kul łokciowych. Przebywanie w pozycji pionowej, chodzenie powinno zostać ograniczone do minimum. W tym okresie przeprowadza się także regularne mobilizacje rzepki i masaże przedniej i tylnej grupy mięśni uda. Wykonuje się bierne ruchy do granicy bólu i stara się zginać możliwe jak najbardziej staw kolanowy. Ważne jest także chłodzenie – co dwie godziny przykładamy Cold Pack na okres 10 minut.

Do momentu zdjęcia szwów rehabilitacja prowadzona jest zachowawczo. Po tym okresie fizjoterapeuta zdecyduje, czy można już obciążać kończynę, a także czy można wykonywać ćwiczenia bardziej obciążające staw. Decyzje podejmuje po konsultacji z lekarzem ortopedą.